poniedziałek, 16 marca 2020

Podpowiadamy rodzicom

Drodzy Rodzice!
W okresie zawieszenia zajęć w przedszkolu podpowiadamy, jak w wartościowy sposób zagospodarować dzieciom spędzany w domu czas. Ostatnio proponowaliśmy zestaw ćwiczeń usprawniających różne obszary funkcjonowania dziecka. Pomocne jest także angażowanie dzieci do prac domowych - doskonały sposób rozwijania ich samodzielności. Dodatkowo proponujemy korzystanie z portali edukacyjnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej rekomenduje korzystanie m.in. z Serwisu Polskiego Radia Dzieciom oraz Kanału TVP ABC.



Kanał TVP ABC w godzinach 8:00-13:00 emituje codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wśród wielu propozycji jest m.in. codzienny program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, zajmujący się trudnymi pojęciami związanymi ze sztuką, teatrem i muzyką. TVP ABC ma w swojej ofercie również takie programy jak: magazyn ciekawostkowy „Teleranek”, audycję o zwierzętach „Zagadki zwierzogromadki”, program promujący czytanie książek „Zwierzaki czytaki” oraz serwis informacyjny dla najmłodszych „Studio ABC”.

Dodatkowym działaniem podjętym przez Telewizję Polską jest udostępnienie w paśmie TVP Vod specjalnych kolekcji. Do najmłodszych adresowana jest kolekcja „To się nie nudzi” (https://vod.tvp.pl/kolekcja/to-sie-nie-nudzi,47078659) – bajki, filmy familijne, programy rozrywkowe, archiwalne seriale i  spektakle dla młodych widzów.

Serwis Polskie Radio Dzieciom ( http://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom) to całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.

Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!
Drogi Rodzicu!

  • Przypomnij dziecku, jak istotne jest DOKŁADNE mycie rąk. Pokaż, co to oznacza. Ręce należy myć przez 20 sekund używając mydła i wody (może Wam w tym pomóc recytacja jakiegoś wierszyka lub śpiewanie piosenki).
  • Powiedz, że jeśli nie ma dostępu do wody, wystarczy dezynfekcja rąk - upewnij się tylko, że dziecko potrafi odkazić całe dłonie, łącznie z obszarem między palcami.
  • Naucz dziecko, aby nie dotykało ust, oczu ani nosa rękami, chyba że je właśnie umyło. I to naprawdę jest trudne, ale podobno ćwiczenie czyni mistrza.
  • Daj dziecku chusteczki higieniczne i nakaż, żeby zużyte natychmiast wyrzucało.
  • Podpowiedz, że podczas kichania lub kasłania ma osłaniać usta przedramieniem, a nie dłonią!
  • Rozmowę o koronawirusie wykorzystaj jako okazję do wspólnego odkrywania i poznawania nowych rzeczy, np. tego jak buduje się odporność i jak organizm zwalcza choroby.
  • Wspólnie narysujcie plakat, jak trzeba się chronić przed COVID-19 i jakie reguły obowiązują wszystkich domowników (koniecznie podzielcie się waszymi plakatami na naszym profilu fb - zdjęcie pracy w komentarzu).