Kochane "Maluszki" dziś dowiecie się, jak można posprzątać naszą planetę Ziemię. Zapraszamy na kolejne spotkanie.
Drodzy Rodzice!
1. Na początek zaproście dzieci do inscenizacji fragmentów wiersza S. Karaszewskiego pt. „Śmieciu precz”. Podpowiedzcie im, jak pokazać opisane w wierszu czynności, zachęcajcie do samodzielności w tym zakresie.
„Śmieciu precz”
Stanisław Karaszewski
Gdy rano słońce świeci, wybiegają na dwór dzieci. (dzieci wstają energicznie, zatrzymują się w wybranym miejscu, rozglądają się dookoła)
Miotły, szczotki idą w ruch, bo dokoła wielki brud. (dzieci mają niezadowolone miny, kiwają palcem, pokazują, że zamiatają, zbierają śmieci)Śmieci precz, brudzie precz! Ład, porządek dobra rzecz!
2. Następnie przygotujcie papierową serwetkę (może to być dowolny w kształcie serwetki kawałek papieru lub ściereczka). Zaproście dzieci do wykonania kilku ćwiczeń.
- Dzieci kładą serwetkę na dywanie. Następnie przeskakują przez nią obunóż.
- Dzieci ćwiczą boso. Chwytają ściereczkę palcami stóp i podnoszą ją do góry.
- Dzieci leżą na brzuchu i trzymają w dłoniach serwetkę. Następnie unoszą ją jak najwyżej, po czym wracają do pozycji wyjściowej.
- Dzieci kładą się na podłodze, a ściereczki układają na klatce piersiowej. Tak odpoczywają przez chwilę.
3. Zapytajcie dzieci, czy wiedzą, co można robić, aby żyć w zgodzie z przyrodą? Z pomocą może przyjść wiersz D. Niemiec pt. "Jak żyć, by z przyrodą w zgodzie być".
Porozmawiajcie z dziećmi o treści wiersza. Zapytajcie: czy podoba im się nasza ziemia, nasz świat; jaki jest nasz świat; dlaczego warto troszczyć się o przyrodę; jak czują się, gdy mogą bawić się tam, gdzie jest czysto; a jak czuliby się, gdyby wokół nich było mnóstwo śmieci?
4. Pokażcie dzieciom poniżej zamieszczoną ilustrację. Wspólnie zastanówcie się do którego z pojemników należy wrzucić rozrzucone śmieci.
5. Zapytajcie dzieci, gdzie należy wyrzucać śmieci. Z tym pytaniem zapewne nie będą miały problemów. Przypomnijcie im, jak segregowanie śmieci odbywa się w Waszych domach. Następnie przygotujcie pudełko (lub inny pojemnik, który będzie pełnił funkcję kosza) oraz kulki z gazet (wykonajcie je wspólnie). Zadaniem dzieci jest celowanie do kosza kulkami z gazet. Proponujemy rodzinne rzucanie do kosza. Zabawa gwarantowana!
Dziś na powstałym wczoraj plakacie zapiszcie słowa: segreguję śmieci! To dalsza część złożonej obietnicy dbania o Ziemię.
Pozdrawiamy serdecznie!