czwartek, 25 czerwca 2020

„MAGICZNA MOC BAJEK”, CZYLI BAJKOWA PODRÓŻ DO KRAINY WARTOŚCI I DZIECIĘCEJ WYOBRAŹNI W NASZYM PRZEDSZKOLU

W okresie od października 2019 do maja 2020 roku realizowaliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna Moc Bajek”. Głównym celem Projektu było promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością. Przez kolejne miesiące zrealizowaliśmy wszystkie przewidziane projektem moduły. Zapraszamy na podsumowanie spotkań z projektem.
W październiku 2019 roku dołożyliśmy wszelkich starań, aby dzieci zaprzyjaźniły się z Kopciuszkiem. Z dumą przyznajemy, że zrodziła się wielka przyjaźń. Dzieci pokochały "Magiczną moc bajek". 

W listopadzie 2019 roku z pomocą Kubusia Puchatka szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Kto to jest przyjaciel?” 

W grudniu 2019 roku – w tym jakże pięknym, pełnym magii Świąt Bożego Narodzenia miesiącu, odbyły się zajęcia tematyczne inspirowane baśniami H. Ch. Andersena. Spotkanie z „Dziewczynką z zapałkami” było okazją do zwrócenia uwagi na ludzką krzywdę i niedolę. Spotkanie z „Brzydkim kaczątkiem” pomogło nam odpowiedzieć na pytanie: czy inny znaczy gorszy?
W styczniu 2020 roku realizując IV moduł projektu „Jesteśmy Razem, pomagamy sobie Wzajemnie – różne rodzaje niepełnosprawności", poznaliśmy historię niezwykłego dzięcioła - bohatera bajki terapeutycznej o niepełnosprawności. W zaprzyjaźnieniu się z dzięciołkiem pomogła nam stworzona na podstawie bajki tablica sensoryczna. Podczas zajęć tematycznych o ludziach słabosłyszących "Budowaliśmy ciszę", urządziliśmy „Kącik ciszy”. Dzieci uczestniczyły w zabawach angażujących zmysły dotyku, słuchu. Rozmawialiśmy tym "Kto, co i jak może pomóc" niepełnosprawnym. Nasz „Kącik projektowy” wypełniliśmy pracami - "Serduszkami o wyjątkowych i dla wyjątkowych niepełnosprawnych kolegów". 
W lutym 2019 roku w odpowiedzi na pytanie „Czy warto kłamać?” pomogła nam historia Pinokia. Czy warto kłamać? Nie warto, oj nie warto - odpowiadały podczas zajęć dzieci, kiwając przy tym paluszkami. Inne dodawały: trzeba mówić prawdę, nie wolno kłamać. Nos nam urośnie, gdy będziemy kłamać. Trudno się z tym nie zgodzić, to baśniowo udowodnione!
W marcu i kwietniu 2020 roku pewien znany wszystkim wirus zrealizował za nas zadania projektowe. "Strach okazał się mieć wielkie oczy" naprawdę. Strach przed koronawirusem staraliśmy się oswoić podczas naszych spotkań na odległość. Wspieraliśmy się, byliśmy ze sobą razem mimo wszystko! Świętowaliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki. W domowych zaciszach powstały piękne zakładki do książek. Wzięliśmy udział w Światowym Dniu Solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. W kwietniu z pomocą baśni J. i W. Grimm pt. „O rybaku i złotej rybce” zapytaliśmy dzieci o ich marzenia. Zachęcaliśmy do „Rodzinnego czytania”, zachęcaliśmy do pozostawania w domu i wypełniania czasu „magiczną mocą bajek”.  
W maju 2020 roku z pomocą baśni J. i W. Grimm pt. "Czerwony Kapturek" uświadamialiśmy dzieciom, że trzeba się zawsze mieć na baczności, słuchać rodziców i nie dać zwieść pozorom. 
Bajki moc magiczną mają… Dziękujemy!