piątek, 29 maja 2020

Rodzinne zabawy – propozycje zajęć dla grupy „Maluszków"


Propozycje zajęć – piątek 29.05.2020r. 
Drogie dzieci! W tym roku niestety nie będziemy bawić się wspólnie na Rodzinnym Pikniku, czyli spotkaniu w przedszkolu wszystkich przedszkolaków i ich rodzin. Nie będzie wspólnej przedszkolnej zabawy. Ale to nie oznacza, że nie ma wspólnych - rodziców i dzieci zabaw. Zapraszamy!
Drodzy Rodzice! Podsuwamy Wam listę ciekawych i kreatywnych zabaw dla dzieci w różnym wieku, przy których również Wy – rodzice nie będziecie się nudzić. 
1. „Ojciec Wirgiliusz” – zabawa na rozgrzewkę. Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci swoje. A miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje. Hejże dzieci, hejże ha, hejże ha, hejże ha, róbcie wszystko to co ja, to co ja. W zabawie proponujemy proste formy ruchowe np. marsz, podskoki w miejscu, wymachy rąk, klaskanie pod kolanem, nad głową itp. (Poniżej link do piosenki - zabawy). https://www.youtube.com/watch?v=jEq5DSekN84 
2. „Porządki” – ćwiczenie wielu grup mięśniowych. Rodzice mówią dzieciom, że będą robić porządki: wycieramy kurze – dzieci wspinają się na palce, wyciągają całe ciało, próbując wytrzeć półkę; zbieramy okruszki – w przysiadzie, chwytem pęsetkowym dzieci pokazują, jak zbierają okruszki z podłogi. 
3. Zabawa „Zaginiony skarb”. Dzieci uwielbiają się bawić w piratów, którzy szukają skarbu. Wspólnie rysujemy mapę mieszkania. W jednym miejscu rodzice chowają skarb i oznaczają na mapie. Dzieci przebierają się za piratów, płyną na łóżkach, czyli okrętach i podążają do wyznaczonego celu. Nasze pociechy uwielbiają, gdy chowamy jakieś małe upominki, ale zabawa jest świetna nawet, gdy są to dobrze im znane rzeczy. Dodatkowy plus jest taki, że nie ma dużego bałaganu. 
4. „Mali artyści”. Tworzenie dzieł sztuki cieszy maluchy i raduje nasze dorosłe oczy. A co powiecie na „podwórkowe dzieła sztuki”? 
3. „Wielka księga”. Przygotujcie duży zeszyt, kredki, pisaki, naklejki i stwórzcie wielką księgę rodzinnych rysunków. 
4. „Mały majsterkowicz”. Zachęcamy do tworzenia domków, mebelków i różnych innych rzeczy. Zacznijcie od kartonowych konstrukcji, a potem zwiększajcie poziom trudności i używajcie drewnianych elementów. 
5. „Hodowle i sadzonki”. Dobrym pomysłem będzie zasadzenie roślinek, albo założenie hodowli. Najłatwiej zacząć od hodowli fasoli. Wystarczy jedno nasionko, słoik, woda, gaza i gumka recepturka. Jeżeli posiadacie własny ogródek, to można przenieść do niego swoje sadzonki. Dzieci, widząc, że zrobiły coś, co rośnie i się rozwija są dumne, uczą się też dbania o naturę.